Sklep spożywczy również z kasą online od 1 stycznia 2021 r.

Jeżeli w sklepie spożywczym są sprzedawane drobne przekąski lub proponowana kawa, wino – kasa online będzie obowiązkowa od 1 stycznia 2020 r.- takie stanowisko przyjęły organy podatkowe.

Podatnik posiada punkt sprzedaży detalicznej dystrybuowanych przez siebie towarów spożywczych (sklep spożywczy – delikatesy). W punkcie tym, oprócz sprzedawanych towarów (wino, makaron, puszki itp), serwowane są także drobne przekąski – przygotowywane na miejscu ze sprzedawanych produktów – kanapki, sałatki, co stanowi niewielki procentowo udział w obrocie. Do tego przygotowywana jest także kawa oraz jest możliwość wypicia kieliszka wina. Przygotowywane kanapki można zarówno zabrać ze sobą, jak i spożyć na miejscu (przy ladzie, bądź przy jedynym stoliku). Oprócz kanapek, Podatnik nie świadczy żadnych usług związanych z gastronomią (ciepłe potrawy) nie posiada ani kuchni, ani personelu kuchennego. 

Podatnik zapytał czy w przypadku prowadzenia detalicznego punktu sprzedaży towarów spożywczych (sklepu), w którym oprócz produktów na wynos sprzedaje się także kanapki, kawę, wino na kieliszki, które można spożyć także na miejscu, od 1 lipca 2020 zajdzie obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas online?

Dyrektor KIS uznał, że w takim wypadku delikatesy należy uznać za punkt gastronomiczny i od 1 stycznia 2021 r. należy zainstalować w nich kasę online 

(Interpretacja dyrektora KIS nr 0112-KDIL3.4012. 313.2020.1.MŁ).

Dodaj komentarz